Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Dodaj badanie oczu do swojej listy przyborów szkolnych

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich oczu wokół basenu

Weszliśmy do sali gimnastycznej jeden po drugim, że zatęchły zapach dzieci na skraju potrzeby dezodorantu wafting przez powietrze. Pielęgniarka szkolna i niektórzy wolontariusze z liceum zaczęli rozdzielać nas na grupy, abyśmy stanęli na kawałkach taśmy na podłodze przed wieloma wykresami oczu. Zagrożeni zatrzymaniem na lunchu za robienie nadmiernego hałasu, stanęliśmy tam czekając na swoją kolej, gdy nasi rówieśnicy mamrotali litery z wykresu oczu. W końcu nadeszła moja kolej, zakryłem moje lewe oko i przeczytałem dolną linię, zakryłem moje prawe oko i zdałem sobie sprawę z szoku, że mogę przeczytać mniej niż połowę wykresu. Z obydwoma oczami, ratowałem się dolną linią z łatwością.

Moja szkoła nigdy nie poinformowała moich rodziców, że moje lewe oko było zamazane. Skarżyłem się mamie, że moje lewe oko nie było tak dobre jak prawe, ale ponieważ nie zmagałem się w szkole (kujon we mnie kochał pierwszy rząd) i z oboma oczami wydawałem się być w porządku (na szczęście w wieku 10 lat nie prowadziłem samochodu), nigdy nie zabrała mnie do okulisty. Dopiero 2 lata później, kiedy zacząłem doświadczać rozdzierających bólów głowy, zostałem zabrany do Walmart Optical. Otrzymałem moją pierwszą parę okularów tego popołudnia.

Moje pierwsze okulary były brązowe i niepozorne. Ześlizgiwały się w dół mojego nosa, więc rozwinąłem rodzaj kleszcza stale popychając je do góry. Mój tata i ja odebraliśmy je i pamiętam, że wyszliśmy na parking i byłem zdumiony.

"Tato, czy wiesz, że liście mają na sobie oznaczenia?". Zachwyciłem się szczegółami na drzewach, których mi brakowało. Od tego momentu nowe okulary, a potem soczewki stały się corocznym rytuałem. Każdego roku moja recepta zmieniała się znacząco wraz z wiekiem, aż w końcu ustabilizowała się około 20 roku życia.

Moje doświadczenie nie jest wyjątkowe, wielu uczniów z problemami wzrokowymi jest pomijanych podczas badań szkolnych, a nawet wizyt u pediatry. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, twoje oczy robią więcej niż czytanie wykresu oczu. Tylko wykwalifikowany okulista może sprawdzić ostrość widzenia, zdrowie oczu i widzenie obuoczne. Widzenie obuoczne odnosi się do tego, jak dobrze oczy pracują razem jako zespół. Czy dobrze celują razem? Czy oba obrazy są wyraźne? Stan widzenia obuocznego Twojego dziecka wpływa na jego postrzeganie głębi i śledzenie. Brak percepcji głębi może prowadzić do tego, że dziecko będzie niezdarne i podatne na wypadki, a także może uniemożliwić mu uprawianie sportu. Śledzenie odnosi się do zdolności oczu do płynnego poruszania się - jak w przypadku czytania po stronie. Kto chce czytać, gdy słowa skaczą po całym miejscu? Tak jak moje niewyraźne widzenie nie było oczywiste, tak problemy z widzeniem obuocznym nie zawsze są łatwo wykrywane przez rodziców lub nauczycieli. Badanie przeprowadzone w Mayo Clinic wykazało, że u dzieci z problemami z widzeniem obuocznym częściej diagnozowano trudności w nauce i ADHD.

W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym, upewnij się, że Twoje dziecko ma wszystkie swoje ołówki, mnóstwo papieru, najfajniejsze nowe buty i zdrowy wzrok. Nie czekaj, aż będą narzekać - często nie będą, bo tak jak ja, nie wiedzą, że liście są teksturowane lub że słowa w ich książce mają pozostać na swoim miejscu. Zaoszczędź sobie kłótni o pracę domową, konferencji z rodzicami i frustracji ucznia, który ma problemy z nauką, wyposażając go w sprzęt, który pozwoli mu osiągnąć sukces od pierwszego dnia.