Porady dotyczące zdrowia oczu dla dzieci
Ważne jest, aby uczyć dzieci o zdrowiu i bezpieczeństwie oczu od najmłodszych lat. Obejmuje to świadomość tego, jak Twoje ogólne nawyki zdrowotne wpływają na oczy i wzrok, a także jak chronić oczy przed urazami i infekcjami. Rozpoczęcie od dobrych nawyków w młodym wieku pomoże stworzyć styl życia, który będzie promował zdrowie oczu i wzroku przez całe życie.
10 porad dotyczących zdrowia oczu dla wszystkich:
- Jedz właściwie. Zrównoważona dieta pełna świeżych owoców i warzyw (zwłaszcza zielonych liści, takich jak jarmuż, szpinak i brokuły), a także kwasów omega-3 zawartych w rybach, takich jak łosoś, tuńczyk i halibut, pomoże Twoim oczom uzyskać odpowiednie składniki odżywcze, których potrzebują, aby funkcjonować jak najlepiej.
- Ćwiczenia. Wykazano, że aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób oczu, a także cukrzycy - choroby, która może prowadzić do ślepoty.
- Nie pal. Palenie jest związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób oczu zagrażających widzeniu.
- Używaj środków ochrony oczu. Chroń swoje oczy podczas uprawiania sportów (zwłaszcza tych, które są silnie uderzające lub zawierają latające przedmioty), używania chemikaliów lub narzędzi elektrycznych, czy też prac w ogrodzie. Porozmawiaj z lekarzem okulistą o najlepszej ochronie dla Twojego hobby, aby zapobiec poważnym urazom oczu.
- Noś cienie. Chroń swoje oczy przed słońcem, nosząc okulary przeciwsłoneczne z 100% blokadą UV i kapelusz z rondem, gdy wychodzisz na zewnątrz. Nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce.
- Bądź świadomy: Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim wzroku, zawsze sprawdź je. Powiedz rodzicowi lub nauczycielowi, jeśli bolą cię oczy lub jeśli twój wzrok jest niewyraźny, skaczący, podwójny lub jeśli widzisz plamy lub cokolwiek nietypowego. Rodzice, miejcie oko na swoje dziecko. Dzieci nie zawsze skarżą się na problemy z widzeniem, ponieważ nie wiedzą, kiedy ich wzrok nie jest normalnym widzeniem. Oznaki nadmiernego linkowania, pocierania, nietypowego pochylania głowy czy zbyt bliskiego patrzenia warto odwiedzić okulistę.
- Nie pocieraj! Jeśli czujesz coś w oku, nie pocieraj tego - może to pogorszyć sytuację lub porysować gałkę oczną. Poproś osobę dorosłą, aby pomogła Ci wypłukać ten przedmiot z oka.
- Daj swoim oczom odpocząć. W erze cyfrowej, nowym problemem jest postawa dzieci podczas patrzenia na ekrany, takie jak tablety lub telefony komórkowe. Zapobiegaj trzymaniu przez dziecko tych urządzeń cyfrowych zbyt blisko oczu. Odległość Harmon to wygodna odległość i postawa podczas patrzenia - jest to odległość od podbródka do łokcia. Istnieje obawa, że złe nawyki postawy mogą wypaczyć rosnące ciało dziecka. Ponadto, patrząc na ekran telewizora, telefonu komórkowego lub komputera przez dłuższy czas, stosuj zasadę 20-20-20; rób przerwy co 20 minut, przez 20 sekund, patrząc na coś oddalonego o 20 stóp.
- Wyrób sobie bezpieczne dla oczu nawyki. Zawsze noś ostro zakończone przedmioty, takie jak nożyczki, noże lub ołówki, ostrym końcem skierowane w dół. Nigdy nie strzelaj przedmiotami (w tym zabawkami) ani nie rozpylaj rzeczy na innych, zwłaszcza w kierunku głowy. Uważaj, kiedy używasz sprayów, aby były one skierowane z dala od oczu.
- Utrzymuj je w czystości. Zawsze myj ręce przed dotknięciem oczu i dokładnie przestrzegaj zaleceń okulisty dotyczących właściwej higieny soczewek kontaktowych. Jeśli nosisz makijaż, pamiętaj o wyrzuceniu starego makijażu i nie dziel się nim z innymi.
Ucząc swoje dzieci podstawowych nawyków dotyczących pielęgnacji oczu i bezpieczeństwa, wpajasz im, jak ważne jest dbanie o ich cenny wzrok. Jako rodzic, zawsze zachęcaj i przypominaj swoim dzieciom, aby stosowały się do tych wskazówek i dawaj dobry przykład, samemu je stosując.
Oczywiście nie zapominaj o najważniejszej wskazówce - niech każdy członek Twojej rodziny regularnie bada oczy u wykwalifikowanego okulisty! Pamiętaj, że szkolne badania oczu i badania w gabinecie pediatrycznym NIE są badaniami oczu. Sprawdzają one jedynie ostrość widzenia, ale mogą przeoczyć problemy zdrowotne, problemy ze skupieniem uwagi i problemy z obuocznością, które powodują problemy zdrowotne i problemy z widzeniem.