Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o promieniowaniu UV i Twoich oczach

Promieniowanie UV a Twoje oczy

Upały długich letnich dni są już prawie na wyciągnięcie ręki. Ponieważ promienie słoneczne nasilają się i ludzie spędzają więcej czasu na zewnątrz w promieniach słońca, bardzo ważne jest, aby być świadomym potencjalnych szkód, jakie ekspozycja na słońce może mieć na Twoje oczy. Maj jest miesiącem świadomości promieniowania UV. Oto 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o promieniach ultrafioletowych i jak ważna jest ochrona oczu przed słońcem przez cały rok.

 1. Narażenie oczu na działanie promieni UV może zaszkodzić Twojemu wzrokowi i spowodować wiele problemów z oczami, takich jak zaćma, oparzenia słoneczne rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej, pterygium i rak skóry wokół powiek.
 2. Każdy, w tym dzieci, jest narażony na uszkodzenia oczu spowodowane promieniowaniem UV. Osoby, które pracują lub bawią się na słońcu, lub są wystawione na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, są najbardziej narażone na uszkodzenia oczu lub wzroku przez promienie UV. W wieku 20 lat, przeciętna osoba otrzymała 80% swojej życiowej ekspozycji na promieniowanie UV. Dzieci mają bardziej przezroczyste soczewki w oczach i bardziej wrażliwą skórę na ciele. W związku z tym są one bardzo narażone na negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV w młodym wieku mogą ujawnić się dopiero w późniejszym okresie życia w postaci zwiększonego ryzyka wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Dlatego tak ważne jest, aby skutecznie chronić nasze oczy przed słońcem.
 3. Promienie UV pochodzą ze słońca, ale odbijają się również od innych powierzchni, takich jak woda, śnieg, piasek i ziemia. Ich poziom jest zazwyczaj najwyższy i najbardziej niebezpieczny w godzinach największego nasłonecznienia, zwykle między 10.00 a 15.00.
 4. Istnieją 2 rodzaje promieni UV, które mogą uszkodzić Twój wzrok:
  • Promienie UV-A mogą powodować uszkodzenia centralnego pola widzenia.
  • Promienie UV-B mogą uszkodzić rogówkę i soczewkę w przedniej części oka.
 5. Najlepszym sposobem ochrony oczu przed słońcem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych lub okularów pochłaniających promienie UV, a także kapelusza z szerokim rondem.
 6. Ochrona UV jest najważniejszym czynnikiem przy zakupie okularów przeciwsłonecznych. Oto, czego powinieneś szukać:
  • Okulary, które filtrują 100% promieni UV-A i UV-B, zapewniając Ci maksymalną ochronę.
  • Okulary, które redukują odblaski i nie zniekształcają kolorów.
  • Ważne, aby wiedzieć: Ochrona przed promieniowaniem UV jest dostępna w niektórych przezroczystych soczewkach, jak również w okularach przeciwsłonecznych. Wybór może być mylący, jeśli nie posiadasz pewnych informacji. Nie wszystkie soczewki są jednakowe pod względem ochrony przed promieniowaniem UV. Na przykład, tanie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 mają powłokę w sprayu, która ściera się podczas czyszczenia i daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Nie wybieraj żadnych skrótów, jeśli chodzi o ochronę oczu przed słońcem. Pozostań w domu w godzinach największego nasłonecznienia, a jeśli musisz wyjść na zewnątrz, upewnij się, że Twoje okulary blokują promienie UV, abyś mógł chronić swoje oczy i wizję.