Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Zrozumienie koloru oczu

Fakty na temat Twojego koloru oczu

Kolor oczu jest cechą dziedziczną, która zależy od genów obojga rodziców, a także od odrobiny tajemnicy. Kolor oka opiera się na pigmentach w tęczówce, która jest kolorowym pierścieniem mięśni znajdującym się w centrum oka (wokół źrenicy), który pomaga kontrolować ilość światła wpadającego do oka. Kolor oczu mieści się w spektrum kolorów, które może wahać się od ciemnego brązu, do szarości, do zieleni, do niebieskiego, z całą masą wariacji pomiędzy.

Genetyka

Genetyka koloru oczu nie jest prosta. W rzeczywistości dzieci często rodzą się z innym kolorem oczu niż którekolwiek z ich rodziców. Przez pewien czas panowało przekonanie, że dwoje niebieskookich rodziców nie może mieć brązowookiego dziecka, jednak podczas gdy nie jest to częste, taka kombinacja może i występuje. Badania genetyczne w odniesieniu do koloru oczu jest w toku i chociaż zidentyfikowali pewne geny, które odgrywają rolę, naukowcy nadal nie wiedzą dokładnie, jak wiele genów jest zaangażowanych i w jakim stopniu każdy gen wpływa na ostateczny kolor oczu.

Tęczówka

Patrząc na to prosto, kolor oka opiera się na ilości pigmentu melaniny znajdującej się w tęczówce. Duże ilości melaniny powodują brązowe oczy, podczas gdy niebieskie oczy wynikają z mniejszych ilości pigmentu. Dlatego dzieci, które rodzą się z niebieskimi oczami (które często mają mniejsze ilości melaniny do około roku życia) często doświadczają ciemnienia koloru oczu, gdy rosną i rozwijają więcej melaniny w tęczówce. U osób dorosłych na całym świecie najczęstszym kolorem oczu jest brązowy, natomiast jaśniejsze kolory, takie jak niebieski, zielony i orzechowy występują głównie w populacji kaukaskiej.

Nieprawidłowy kolor oczu

Czasami kolor oczu danej osoby nie jest normalny. Oto kilka ciekawych przyczyn tego zjawiska.

Heterochromia, na przykład, to stan, w którym dwa oczy mają różne kolory lub część jednego oka jest innego koloru. Może to być spowodowane przez niezgodności genetyczne, kwestie, które występują podczas rozwoju oka, lub nabyte w późniejszym okresie życia z powodu urazu lub choroby.

Albinizm oczny to stan, w którym oko ma bardzo jasny kolor ze względu na niski poziom pigmentacji w tęczówce, co jest wynikiem mutacji genetycznej. Zwykle towarzyszą mu poważne problemy z widzeniem. Albinizm skórny to podobna mutacja w zdolności organizmu do produkcji i przechowywania melaniny, która wpływa na kolor skóry i włosów oprócz oczu.

Na kolor oczu mogą mieć również wpływ niektóre leki. Na przykład, pewne krople do oczu na jaskrę są znane z tego, że przyciemniają jasne tęczówki do brązowych, a także wydłużają i przyciemniają rzęsy.

Kolor oczu - to więcej niż się wydaje

Wiadomo, że jasne oczy są bardziej wrażliwe na światło, dlatego może być trudno dla kogoś z niebieskimi lub zielonymi oczami wyjść na słońce bez okularów przeciwsłonecznych. Jasne oczy okazały się również czynnikiem ryzyka dla niektórych chorób, w tym zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).

Kolorowe soczewki kontaktowe

Chociaż nie możemy wybrać koloru naszych oczu, zawsze możemy bawić się różnymi wyglądami używając kolorowych soczewek kontaktowych. Upewnij się tylko, że masz odpowiednią receptę na wszelkie soczewki kontaktowe, w tym kolorowe soczewki kosmetyczne, od okulisty! Noszenie soczewek kontaktowych, które zostały zakupione bez recepty może być niebezpieczne dla Twoich oczu i wzroku.