Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Sportowe okulary ochronne to poważna sprawa

Okulary ochronne dla sportowców

Każdego roku dochodzi do tysięcy urazów oczu związanych z uprawianiem sportu. Według Narodowego Instytutu Oka, urazy oczu są główną przyczyną ślepoty u dzieci w Ameryce Północnej, a większość urazów u dzieci w wieku szkolnym ma związek ze sportem. Ponadto 99% urazów oczu związanych z uprawianiem sportu można zapobiec po prostu nosząc okulary ochronne. Urazy sportowe nie są jedynie wynikiem uprawiania sportów kontaktowych. Każdy sport może stanowić zagrożenie, zwłaszcza ten, w którym używa się piłek, rakietek, a nawet łokci. Rodzice, nauczyciele, trenerzy i administratorzy lig powinni zadbać o to, by okulary ochronne stały się obowiązkowym elementem każdego stroju sportowego. Należą do nich okulary ochronne lub gogle, kaski z wbudowanymi osłonami oczu lub osłony oczu, w zależności od dyscypliny sportu.

Okulary sportowe na receptę

Dla sportowców noszących okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, okulary sportowe odgrywają dodatkową rolę. Wielu sportowców rezygnuje z noszenia okularów podczas gry ze względu na niedogodności, jakie to powoduje, jednak pogarsza to ich widzenie i ostatecznie wpływa na ich wydajność. Noszenie okularów sportowych na receptę lub okularów bez recepty na okulary lub kontakty nie tylko chroni oczy, ale także pozwala lepiej widzieć i zwiększa wydajność. Należy pamiętać, że standardowe okulary sportowe lub przeciwsłoneczne na receptę nie chronią oczu przed uderzeniem i mogą spowodować większe szkody, jeśli soczewki lub oprawki zostaną uszkodzone podczas gry.

Jak wybrać odpowiednie sportowe okulary ochronne?

Okulary ochronne są wykonane ze specjalnych materiałów, które są odporne na uderzenia, takich jak poliwęglan lub Trivex. Soczewki poliwęglanowe i Trivex przeznaczone do użytku na zewnątrz mają również ochronę przed promieniowaniem UV, aby chronić oczy przed słońcem, i mogą być wykonane z dodatkowym zabarwieniem, tak jak wbudowane okulary przeciwsłoneczne. Dobrze jest upewnić się, że soczewki posiadają powłokę odporną na zarysowania, aby naturalne zużycie nie powodowało pogorszenia widoczności. Oprawki okularów sportowych są zwykle wykonane z poliwęglanu lub mocnego plastiku i często mają wyściółkę na czole lub nosie, aby zwiększyć komfort i dopasowanie. Szczególnie w przypadku dzieci, które rosną, bardzo ważne jest, aby okulary ochronne były dobrze dopasowane, co zapewnia optymalne bezpieczeństwo i widoczność. Aby sprawdzić, czy okulary są prawidłowo dopasowane, należy upewnić się, że wewnętrzna wyściółka dobrze przylega do twarzy, a oczy są wyśrodkowane w obszarze soczewek. Jeśli dziecko skarży się, że są za ciasne lub widać, że są za luźne, być może nadszedł czas na nową parę. Należy również wziąć pod uwagę, czy dziecko będzie nosiło czapkę lub kask, aby upewnić się, że okulary lub gogle będą w nich wygodnie leżały. W zależności od uprawianej dyscypliny sportu, rodzaj i konstrukcja okularów ochronnych są różne, dlatego należy poinformować okulistę, jaki sport uprawiasz, aby mógł on dobrać najlepszy rodzaj okularów zapewniających bezpieczeństwo Twoich oczu.