Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Jak często moje dziecko powinno kontrolować wzrok?

Częstotliwość, z jaką dzieci powinny badać swoje oczy, różni się znacznie od tej zalecanej dla osób dorosłych. Ponieważ oczy dzieci rosną szybko w ciągu pierwszych trzech lat życia, badania okulistyczne w tym okresie są niezbędne, aby upewnić się, że oczy rozwijają się tak, jak powinny.

Dzieci powinny badać oczy co najmniej raz na dwa lata, począwszy od szóstego miesiąca życia. Wczesne i częste badanie oczu jest bardzo ważne z kilku powodów. Ponieważ dzieci codziennie przyswajają tak wiele nowych informacji, badania oczu są ważne dla optymalnego uczenia się i rozwoju. Podczas pediatrycznego badania wzroku, okuliści sprawdzają kilka różnych rzeczy:

  • Ostrość widzenia we wszystkich odległościach
  • Dokładność i komfort widzenia
  • umiejętności progresywnego ruchu gałek ocznych
  • Umiejętność skupienia uwagi odpowiednio do wieku dziecka.

Przed pierwszym badaniem wzroku dziecka okulista poprosi Cię o przedstawienie kilku bardzo ważnych aspektów dotyczących zdrowia dziecka. Zapyta o przypadki wcześniactwa, opóźnienia w rozwoju motorycznym, nadmierne pocieranie oczu lub mruganie, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz słabe umiejętności śledzenia i podążania za wzrokiem. Wszystkie te czynniki mogą wskazywać na opóźnienia w rozwoju wzroku lub inne problemy z oczami, które mogą się pojawić w miarę dorastania dziecka.

Podczas pierwszego badania okulista powinien wykonać serię testów, aby zapewnić prawidłowy rozwój oczu dziecka. Badania te powinny obejmować:

  • Test reakcji źrenic
    • Badanie to pozwoli określić, czy źrenica prawidłowo reaguje na światło i ciemność. W tym celu na oko zostanie szybko rzucone światło, aby sprawdzić, jak źrenica reaguje na światło.
  • Test fiksacji i podążania za wzrokiem
    • Kilka tygodni po urodzeniu dziecko powinno być w stanie skupić wzrok na przedmiocie, a do 6 miesiąca życia powinno być w stanie śledzić przedmioty lub ludzi. Lekarze sprawdzają to, każąc dzieciom skupić się na czymś - na przykład na rodzicu - aby sprawdzić, czy potrafią zafiksować wzrok i podążać za nim.
  • Preferencyjne patrzenie
    • Ten test pozwala na ocenę zdolności widzenia bez użycia typowej tabeli literowej. W tym teście wykorzystuje się kartę, która z jednej strony jest biała, a z drugiej ma paski, co pozwala określić, czy dziecko potrafi lepiej skupić wzrok.

Lekarz będzie mógł wykorzystać te testy do ustalenia, czy dziecko potrzebuje pomocy w widzeniu, czy jego oczy nie rozwijają się tak, jak powinny, czy też istnieją jakieś ukryte choroby oczu, które można wcześnie leczyć.

Następne badanie wzroku należy zaplanować na około trzeci rok życia dziecka. W tym momencie oczy będą już prawie w pełni rozwinięte, co pozwoli na dokładniejsze zobrazowanie potencjalnych problemów. Badanie to obejmuje bardziej dogłębne testy, w tym:

  • Symbole LEA
    • Test ten opiera się na teście preferencyjnego patrzenia, ale zamiast czarnych i kolorowych kart do badania ostrości wzroku wykorzystuje się karty z obiektami, takimi jak jabłko, dom, kwadrat i koło.
  • Retinoskopia
    • Badanie to polega na świeceniu światłem w oko w celu obserwacji odbicia w tylnej części oka (siatkówce). Badanie to pomaga określić, czy istnieje możliwość wystąpienia zaćmy wrodzonej lub innych wad refrakcji.
  • Stereopsja przypadkowej kropki
    • Kropki i okulary 3D są używane do pomiaru, jak dobrze oczy współpracują ze sobą i aby upewnić się, że wspólne śledzenie wzroku przebiega prawidłowo.

Wczesne i rutynowe badanie oczu dziecka jest bardzo ważne, aby upewnić się, że jego oczy rozwijają się prawidłowo i nie ma żadnych ukrytych chorób, które mogłyby spowodować problemy w późniejszym okresie życia. Te wczesne badania pozwalają wykryć pewne bardzo specyficzne schorzenia, które, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, można naprawić lub odwrócić ich przebieg. Jeśli jednak nie zostaną zdiagnozowane, mogą trwale uszkodzić oko. Do takich problemów z oczami można zaliczyć:

  • Amblyopia (leniwe oko)
    • Gdy dziecko ma leniwe oko, mięśnie jednego z oczu nie są silne i oko może sprawiać wrażenie, że unosi się i jest "leniwe". Może to wymagać noszenia przepaski na silniejsze oko, aby zmusić słabsze mięśnie oka do wzmocnienia się i umożliwienia lepszego skupienia wzroku.
  • Zez (nieprawidłowe ustawienie oczu)
    • Zez może odnosić się do skrzyżowanych oczu lub po prostu nieprawidłowego ustawienia oczu i może prowadzić do amblyopii, jeśli nie jest wcześnie leczony. Może to wynikać z problemów z kontrolą mięśni oczu, ale jest łatwe do kontrolowania i korygowania, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryte.
  • Niewystarczająca konwergencja
    • Jest to niezdolność do utrzymania ostrości wzroku w stosunku do przedmiotów znajdujących się w pobliżu, oczy stają się nieostre, a dziecko może nawet unikać patrzenia na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Można to łatwo naprawić za pomocą soczewek korekcyjnych, jeśli zostanie wykryte odpowiednio wcześnie.

Inne problemy, które lekarze okuliści mogą wcześnie wykryć u dzieci, to problemy ze skupieniem wzroku, słabe postrzeganie głębi i ślepota na kolory. Wykonywanie badań kontrolnych oczu dziecka w zalecanych terminach może zapobiec trudnościom w szkole, które wynikają z ukrytych problemów ze wzrokiem.

W Centrum Okulistycznym True Eye Experts wiemy, że wzrok Twojego dziecka ma najwyższy priorytet. Pozwól nam pomóc uwolnić się od tego stresu dzięki naszym kompleksowym badaniom wzroku dzieci. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej.