Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

23 fakty o oczach i co może im zaszkodzić

Osiem zaskakujących rzeczy o oczach

1. Brwi: Wśród wielu potencjalnych funkcji brwi, utrzymują pot i wilgoć przed kapaniem do naszych oczu, wysyłają informacje o lokalnych warunkach do układu nerwowego poprzez mieszki włosowe, wykrywają obecność niebezpiecznych mikrobów, pomagają nam przekazać emocje i działają jako punkty orientacyjne, aby pomóc nam zidentyfikować inne twarze.

2. Rzęsy: U ssaków posiadających rzęsy, ich przedłużenie stanowi zawsze średnio jedną trzecią szerokości oka. Dlaczego? Na podstawie eksperymentów w tunelu aerodynamicznym naukowcy uważają, że nasze aerodynamiczne rzęsy pomagają zminimalizować przepływ powietrza przez powierzchnię oka, chroniąc je w ten sposób przed nawiewaniem pyłu i parowaniem filmu łzowego.

3. Powieki: Każda para powiek zawiera około 60 gruczołów rzęsowych, przy czym w górnej powiece jest ich nieco więcej niż w dolnej. Przy każdym mrugnięciu gruczoły te wypompowują krople oleju, które pokrywają powierzchnię oka, zapobiegając parowaniu łez.

4. Mruganie: Przeciętny człowiek mruga około 16,800 razy każdego dnia. Na podstawie obserwacji za pomocą kamer o dużej prędkości, mrugnięcie okiem trwa nieco dłużej niż wcześniej sądzono: spontaniczne mrugnięcia trwają około jednej trzeciej sekundy, a dobrowolne - pół sekundy.

5. Rogówka: Przezroczysta rogówka jest jedyną tkanką ciała pozbawioną naczyń krwionośnych (które przeszkadzałyby w widzeniu). Naukowcy uważają jednak, że rogówka posiada największe stężenie zakończeń nerwowych na powierzchni ciała, co wyjaśnia, dlaczego ból oka może być tak intensywny. W rzeczywistości, uraz pojedynczej komórki na powierzchni rogówki może wystarczyć, aby wywołać ból.

6. Wrażliwość rogówki: Lekarze używają urządzenia zwanego esthesiometrem do pomiaru wrażliwości rogówki; pierwszy, zbudowany w 1894 roku, był wykonany z końskiego włosia. Materiały pochodzące od innych zwierząt pomogły nam jeszcze bardziej: rogówki rekinów są na tyle podobne do naszych, że naukowcy od dawna badają ich anatomię i fizjologię. Ponieważ rogówka rekina nie pęcznieje i pozostaje przezroczysta w różnych warunkach, chirurdzy okulistyczni z powodzeniem przeszczepiają ją ludziom i psom.

7. Łzy: Skład chemiczny naszych łez zmienia się w zależności od tego, dlaczego płaczemy. Projekt Topologia łez autorstwa fotografki Rose-Lynn Fisher zawiera powiększone zdjęcia 100 łez wywołanych różnymi przyczynami, od żalu po cebulę. Wszystkie są wydzielane przez gruczoły łzowe znajdujące się nad oczami i dzielą się na trzy grupy:

- Łzy podstawowe działają jak codzienne środki smarujące i nawilżające oraz zawierają antybakteryjne białka lizozym i laktoferynę.

- Łzy odruchowe spływają w odpowiedzi na ból lub podrażnienie, np. jasne światło lub gaz łzawiący. Ich skład jest podobny do składu łez podstawowych, ale zawierają wyższe stężenie lizozymu, laktoferyny i innych składników.

- Łzy emocjonalne lub psychiczne płyną w odpowiedzi na emocje i mogą różnić się składem w zależności od tego, czy jesteśmy szczęśliwi czy smutni. Łzy smutku, na przykład, zawierają hormony związane ze stresem i naturalny środek przeciwbólowy podobny do morfiny.

8. Komórki Gobleta: W kształcie kieliszków do szampana, komórki te są rozproszone w całej białej części oka i wyściółce powieki, gdzie wydzielają główny składnik śluzu (mamy też te komórki w naszych jelitach). Ten lepki śluz działa z kolei jako podstawa, do której łzy mogą przylegać i równomiernie się rozprowadzać.

rzęsy

Jedenaście warunków powodujących uniesienie brwi

1. Porażenie Bella jest rodzajem paraliżu twarzy, związanym z uszkodzeniem lub urazem nerwów, który zwykle dotyka jednej strony twarzy. Stan ten został po raz pierwszy opisany przez szkockiego lekarza w XIX wieku. Może ono paraliżować powieki i uniemożliwiać im mruganie, potencjalnie prowadząc do poważnych objawów suchego oka i ślepoty.

2. Spojówka jest częstym schorzeniem związanym z wiekiem, które powoduje, że spojówka, tkanka pokrywająca białko oka, zaczyna się zbijać. "Podobnie jak w przypadku noszenia rajstop, które zwijają się wokół kostek, tak samo dzieje się ze spojówką w dolnej części oka" - mówi Anat Galor, okulistka z Miami. Te nadmiarowe fałdy tkanki mogą blokować kanaliki łzowe i przyczyniać się do choroby suchego oka.

3. Ektazja rogówki odnosi się do grupy powiązanych, zagrażających widzeniu schorzeń, z których niektóre są powikłaniami procedur takich jak LASIK (laser in-situ keratomileusis; rodzaj laserowej chirurgii oka). W keratoconusie, jednym z rodzajów ektazji, siatka podtrzymujących włókien kolagenowych oka zaczyna słabnąć, powodując wybrzuszenie rogówki na zewnątrz i nadając jej kształt stożka. W rezultacie pacjenci mogą mieć niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło.

4. Choroba suchego oka to zbiorczy termin opisujący schorzenia, które mogą wiązać się z zaburzeniami powierzchni rogówki i filmu łzowego, który pokrywa oko. Naukowcy wciąż dyskutują nad kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do głównego objawu: suchości oczu. Suche oko jest częstym objawem po zabiegu LASIK. Tear Film & Ocular Surface Society sugeruje, że dyskomfort suchego oka może być również ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zaprzestaniu noszenia soczewek kontaktowych, podejmowanej co roku przez 17 do 71 milionów ludzi na całym świecie, z łącznej liczby 140 milionów użytkowników soczewek kontaktowych.

5. Zespół klapniętej powieki został po raz pierwszy opisany u pacjentów z nadwagą i jest często związany z obturacyjnym bezdechem sennym. Stan ten odnosi się do górnej powieki, która może łatwo odwrócić się na zewnątrz, co prowadzi do przewlekłego podrażnienia i stanu zapalnego.

6. Zapalenie rogówki, czyli stan zapalny rogówki, może być spowodowane urazem, zbyt długim noszeniem soczewek kontaktowych lub różnymi zakaźnymi bakteriami, wirusami, grzybami, amebami i pasożytami. Brak szybkiego leczenia może prowadzić do owrzodzenia rogówki i ślepoty z powodu bliznowacenia.

7. Dysfunkcja gruczołów Meiboma, uważana przez wielu okulistów za główną przyczynę suchego oka, wynika z zatkania lub zapalenia gruczołów, które nie produkują już wystarczającej ilości oleju do pokrycia zewnętrznej powierzchni filmu łzowego. Powoduje to nadmierne parowanie łez, które może wywoływać sygnały bólowe w rogówce.

8. Neuropatia oczna, termin ukuty przez bostońskiegookulistę Perry'ego Rosenthala, odnosi się do bólu oczu związanego z dysfunkcją nerwów tuż pod powierzchnią rogówki, które wyzwalają alarm oparty na bólu jako nadmiernej reakcji na postrzegane zagrożenia dla filmu łzowego.

9. Neuropatia nerwu twarzowego, termin również ukuty przez Rosenthala, odnosi się do bólu generowanego przez uszkodzone lub dysfunkcyjne drogi bólowe w mózgu, które następnie promieniują na zewnątrz przez trzyczęściowy system nerwów trójdzielnych twarzy. Wraz z ostrym bólem oczu, pacjenci mogą cierpieć na nadwrażliwość na światło, ból szczęki, migreny i inne objawy głowy i twarzy.

10. Zespół Sjögrena (wymawiane SHOW-grins) może towarzyszyć zaburzeniom autoimmunologicznym, takim jak toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów. Pacjenci cierpią z powodu suchości w ustach i oczach spowodowanej zmniejszoną produkcją śliny i łez.

11. Zespół Stevensa-Johnsona to ciężka i czasami śmiertelna reakcja alergiczna na leki lub infekcję, która może pozostawić u pacjenta skórę i błony śluzowe gardła, jamy nosowej, a nawet rogówki pokryte bolesnymi pęcherzami.

Cztery środki zaradcze na oczy

1. Eyesalve: Niedawno ponownie odkryty dziesięciowieczny eliksir "eyesalve", nagrany w oprawionym w skórę manuskrypcie zwanym Bald's Leechbook, który był przechowywany w British Library, nie tylko oczyszcza styes, ale także okazał się bardzo silny przeciwko przerażającemu superbugowi MRSA.

"Absolutnie oszołomieni" naukowcy przetestowali go w ramach projektu AncientBiotics prowadzonego przez Uniwersytet w Nottingham, ale domowi chemicy mogą uznać go za trudny do wykonania. Bardzo specyficzny przepis wymaga, aby dwa gatunki rośliny Allium (rodzaj, który obejmuje czosnek i pory), wino i żółć byków - żółć z żołądka krowy - były warzone w mosiężnym naczyniu, dojrzewały przez dziewięć dni, przecedzane przez szmatkę i nakładane na oko piórkiem.

2. Odblokowanie zatkanych gruczołów: Na pierwszy rzut oka, niektóre zabiegi na zatkane gruczoły miąższowe ściśle przypominają średniowieczne narzędzia tortur. Jeden z pacjentów porównał jedną stosunkowo prymitywną i bolesną metodę do wypróżniania gruczołów odbytowych psa: polega ona na wsunięciu małej szpatułki ze stali nierdzewnej zwanej łopatką Mastrota między oko a powiekę i wyciśnięciu wydzieliny przypominającej pastę do zębów (początkowo lekarze używali wacika). W przypadku odrębnej metody, zwanej sondą Maskina, lekarz ręcznie wkłuwa igłę do każdego gruczołu lub używa czegoś, co wygląda jak pinceta z małymi szpilkami na końcach, aby ścisnąć powieki i odessać gruczoły.

Firma farmaceutyczna TearScience z siedzibą w Karolinie Północnej opracowała odrębną metodę leczenia o nazwie LipiFlow. Pacjenci noszą okular, który ogrzewa i masuje wewnętrzne powieki, aby usunąć zatory. Współzałożyciel firmy i optometrysta Donald Korb mówi, że 12-minutowe leczenie złagodziło ból oczu wielu pacjentów; jednak leczenie za 1500 dolarów często musi być powtarzane co rok lub dwa.

3. Soczewki twardówkowe: Po raz pierwszy opracowane w Niemczech i Szwajcarii w latach 80-tych XIX wieku i wykonane z dmuchanego szkła, soczewki twardówkowe spoczywają na twardówce oczu (biała tkanka otaczająca znacznie bardziej wrażliwą rogówkę). Pierwsze modele tłamsiły oczy i mogły być noszone tylko przez krótki czas. Bardziej zaawansowane wersje, wykonane sto lat później z oddychającego akrylu, działają jak zbiorniki, które kąpią oczy w bogatych w tlen sztucznych łzach i zapobiegają ich parowaniu.

4. Gogle nawilżające: How-to instrukcje do tworzenia gogli wilgoci lub komory pochodzą z 1946 roku, ale ostatnie badania sugerują, że te wyłożone okulary mogą zminimalizować podrażnienie z ekspozycji na powietrze i utrzymać oczy przed wysychaniem. Aby zmniejszyć nacisk na uszkodzoną rogówkę, niektórzy lekarze poprosili swoich pacjentów o noszenie okularów przez 24 godziny na dobę. Biorąc pod uwagę koszty nowszych modeli, niektórzy pacjenci wprowadzili swój własny spin na oldschoolowe podejście poprzez filmy DIY o tym, jak zrobić komory wilgoci z folii samoprzylepnej i taśmy chirurgicznej.