Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Zabawki i prezenty bezpieczne dla oczu na sezon wakacyjny

Zabawki i prezenty bezpieczne dla oczu

Nadszedł sezon na obdarowywanie, a rodzice, dziadkowie, rodzina i przyjaciele muszą wiedzieć, które zabawki i gry należy odłożyć na bok, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia i wzroku dzieci. W ubiegłym roku prawie 252 000 wizyt na pogotowiu było spowodowanych urazami związanymi z zabawkami, z czego prawie połowa dotyczyła urazów głowy lub twarzy. Co więcej, około 1 na 10 urazów oczu u dzieci leczonych na oddziale ratunkowym może być związany z zabawkami, a większość z nich występuje u dzieci poniżej 15 roku życia.

Najczęstsze rodzaje urazów oczu spowodowanych przez zabawki to od zadrapania rogówki (przedniej powierzchni oka) po bardzo poważne urazy, które mogą zagrażać widzeniu, takie jak zaćma urazowa, owrzodzenie rogówki, krwawienie wewnątrz oka i odwarstwienie siatkówki.

Większości z tych urazów można zapobiec, podejmując odpowiednie kroki w celu oceny bezpieczeństwa prezentów przed ich zakupem oraz nadzorując dzieci podczas zabawy zabawkami, które mogą potencjalnie spowodować uszkodzenia lub szkody.

Oto kilka wskazówek, jak wybierać bezpieczne zabawki dla dzieci w tym sezonie świątecznym:

  1. Sprawdź zalecenia wiekowe na wszystkich zabawkach, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla wieku i poziomu dojrzałości dziecka. Jeśli w domu jest młodsze rodzeństwo, upewnij się, że zabawki przeznaczone dla starszych dzieci są przechowywane w miejscu niedostępnym.
  2. Jeśli to możliwe, sprawdzaj zabawki pod kątem zgodności z krajowymi normami bezpieczeństwa, wydanymi przez organizację zajmującą się testowaniem bezpieczeństwa zabawek, taką jak Amerykańskie Towarzystwo Badań i Materiałów (ASTM) lub Kanadyjska Rada ds.
  3. Nie kupuj zabawek, które mają pociski lub ostre, wystające części. Zabawki takie jak rzutki, pistolety, strzały lub zabawki z ostrymi pociskami mogą powodować poważne urazy oczu, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet utraty wzroku. Nawet pistolety na wodę o dużej mocy, takie jak superzmywacze lub pistolety na miękką piankę do rzutek, mogą spowodować poważne obrażenia, jeśli zostaną wystrzelone z bliskiej odległości.
  4. Kup okulary ochronne z soczewkami poliwęglanowymi do sprzętu sportowego, zestawów chemicznych lub narzędzi do obróbki drewna. Porozmawiaj z optometrystą, aby dowiedzieć się więcej o najlepszym rozwiązaniu dla wybranego hobby Twojego dziecka.
  5. Sprawdź, czy zabawki z kijami lub uchwytami, takie jak miecze, wędki, kije pogo, miotły lub kucyki mają zaokrąglone krawędzie lub uchwyty i unikaj ich używania przez małe dzieci lub nadzoruj je.
  6. Wszelkie zabawki lub urządzenia wyposażone w laser lub jasne światło (np. wskaźniki laserowe lub latarki, które są czasem używane przez dzieci do zabawy w laser tag) mogą być niebezpieczne. Jasne światło, takie jak to emitowane przez latarki o dużej mocy, może powodować chwilową utratę wzroku, co może prowadzić do ryzyka upadku lub wypadku. Ponadto wskaźniki laserowe nie są bezpieczne w użyciu przez dzieci, ponieważ intensywność światła może spowodować trwałą utratę wzroku, jeśli świeci się w oczy.

Kupując zabawkę dla dziecka, które jest dla Ciebie ważne, upewnij się, że bierzesz pod uwagę to, co najważniejsze - jego bezpieczeństwo. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące bezpieczeństwa dla oczu zabawki lub prezentu, nad którym się zastanawiasz, zapytaj nas o to.