Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Chroń swój wzrok, poznaj 3 główne przyczyny ślepoty

Edukacja jest kluczem do zachowania zdrowia, wzroku i niezależności.

Poniżej przedstawiamy objawy, leczenie i środki zapobiegawcze trzech najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób z wyżu demograficznego.

 

JASKRA
"Jaskra to choroba oczu uszkadzająca wzrok (często związana z podwyższonym ciśnieniem płynu w oku), która powoduje stopniowe uszkodzenie nerwu wzrokowego, przenoszącego informacje wizualne z siatkówki do mózgu. Nieleczona jaskra może spowodować trwałą utratę widzenia bocznego, a w końcu całego wzroku" - wyjaśnia dr Mark Freedman, który wykorzystuje technologię skanowania laserowego OCT do wykrywania i śledzenia jaskry.

Objawy
* Często nie ma żadnych. (Dlatego badania okulistyczne są tak ważne).
* Utrata widzenia bocznego
* Niezdolność do przystosowania się do zaciemnionych pomieszczeń

Leczenie
Większość przypadków jest leczona przez codzienne stosowanie kropli do oczu na receptę w celu zmniejszenia produkcji płynu lub zwiększenia drenażu płynu w oku. Jeśli krople są nieskuteczne lub nie do przyjęcia, procedury laserowe (SLT lub ECP) mogą być opcją do kontroli jaskry, a czasem nawet zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę kropli.

Brett Rhode, MD, szef Ophthalmology w Aurora Sinai Medical Center mówi: "Ponieważ jaskra zazwyczaj nie daje objawów aż do bardzo późnego stadium, im wcześniej zostanie wykryta, tym większy sukces w zapobieganiu utracie wzroku". Rutynowe badania oczu są ważne dla każdego po 35 roku życia, zwłaszcza jeśli w rodzinie występuje jaskra."

Wskaźniki wysokiego ryzyka
Rodzeństwo/rodzice chorzy na jaskrę (oznacza to, że masz 1 na 5 szans na zachorowanie)
* Cukrzyca
* Wcześniejszy uraz oka lub operacja oka
Czarne dziedzictwo
Stosowanie kortyzonu/leków sterydowych

oko

KATARAKTY
"Katarakta NIE jest błoną ani naroślą na oku. Jest to zmętnienie naturalnej soczewki oka znajdującej się za źrenicą. Oprócz starzenia się (sześć na 10 osób w wieku powyżej 60 lat ma jedną), inne przyczyny to dziedziczność, urazy oka, leki (sterydy) oraz długotrwałe, niechronione wystawienie na działanie promieni słonecznych" - mówi dr Daniel Ferguson, który wraz z resztą zespołu Eye Care Specialists stosuje zaawansowane ultradźwiękowe i laserowe procedury usuwania oraz implanty soczewek wykorzystujące nowe technologie.

Objawy
Zamglone, niewyraźne i rozmazane widzenie
Wrażliwość na światło/odblaski
Efekt "gwieździstego wybuchu" wokół świateł
Zmiana recepty na soczewki nie wydaje się pomagać.

Leczenie
"Właściwy czas na usunięcie zaćmy zależy od potrzeb pacjenta. Kiedy wada wzroku przeszkadza w codziennych czynnościach, korzystne może być przeprowadzenie operacji zaćmy, która polega na wykonaniu niewielkiego otworu w oku, usunięciu zmętniałej soczewki (zaćmy) i zastąpieniu jej implantem soczewki wewnątrzgałkowej (IOL), aby ponownie skupić promienie świetlne na siatkówce. Soczewki IOL często przywracają widzenie do poziomu niewidzianego od lat" - informuje dr Daniel Paskowitz.

 

ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ ZWIĄZANE Z WIEKIEM (AMD)
"W AMD dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej (bardzo wrażliwego obszaru siatkówki), co powoduje utratę widzenia centralnego na wprost (potrzebnego do prowadzenia samochodu, czytania drobnego druku i rozpoznawania twarzy)"-wyjaśnia dr Michael Raciti. "Sucha" postać AMD występuje częściej (w 90% przypadków), postępuje powoli i jest mniej poważna. "Mokre" AMD jest mniej powszechne, ale może postępować szybko i powodować głęboką utratę widzenia centralnego. Bez leczenia około 70% pacjentów z mokrą postacią AMD staje się niewidomych w ciągu dwóch lat.

Objawy
Proste linie wydają się faliste
Tekst na stronie jest zamazany
Ciemne lub puste przestrzenie pojawiają się w centrum pola widzenia.

Leczenie
"W przypadku suchego AMD zwykle zalecamy suplementy witaminowe, ochronę przed słońcem i niepalenie papierosów, aby zatrzymać lub spowolnić postęp choroby. W przypadku mokrego AMD sprawdzamy kandydaturę do zastrzyków z leków, które mogą hamować wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych"-mówi David Scheidt, OD. "Chociaż nie ma ŻADNYCH gwarancji, widzieliśmy niezwykłe rezultaty przy regularnym leczeniu (co około 4-8 tygodni), w tym zatrzymanie progresji mokrego AMD u 90% pacjentów i uzyskanie do 30% poprawy widzenia.

Wskaźnik wysokiego ryzyka
* Krewni z AMD

 

3 KROKI W CELU OCHRONY PRZED WSZYSTKIMI 3 SCHORZENIAMI

1. Regularne badania oczu (zazwyczaj co dwa lata po 40 roku życia)
2. Noszenie okularów przeciwsłonecznych i kapeluszy z rondem
3. Niepalenie papierosów

Więcej na: http://trans-frej.com.pl/