Fakty na temat jaskry
Jaskra, która odnosi się do grupy chorób oczu, które uszkadzają nerw wzrokowy, jest często nazywana "cichym złodziejem wzroku". Przydomek ten powstał, ponieważ we wczesnych stadiach choroba ta skrada się niezauważona, nie powoduje bólu i ma niewiele, jeśli w ogóle, objawów. Jednak nieleczona choroba jest postępująca i nieodwracalna, a w końcu prowadzi do ślepoty, zwykle najpierw dotykając widzenia obwodowego.
Oto 7 ważnych faktów, które powinieneś wiedzieć o jaskrze:
- Według Narodowego Instytutu Oka Narodowego Instytutu Zdrowia, ponad 4 miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych ma jaskrę. (http://www.nei.nih.gov/news/briefs/glaucoma_awareness.asp)
- Jaskra powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego (nerwu łączącego oczy i mózg) zwykle w wyniku zwiększonego ciśnienia w oku.
- Wczesne stadia choroby zmniejszają widzenie obwodowe. Jeśli choroba nie jest kontrolowana, jaskra często w końcu powoduje całkowitą ślepotę.
- Najlepszym sposobem na wykrycie jaskry jest badanie rozszerzonego oka. Okulista ogląda nerw wzrokowy w poszukiwaniu oznak jaskry. Mierzone jest również ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP), chociaż ten pomiar nie jest wystarczający do stwierdzenia jaskry, ponieważ może się ono wahać nawet w ciągu dnia i możliwe jest posiadanie jaskry, nawet jeśli IOP mieści się w normalnym zakresie, lub posiadanie wysokiego ciśnienia bez jaskry. W przypadku podejrzenia choroby zostaną wykonane dalsze badania, które mogą obejmować badania pola widzenia i cyfrowe skanowanie siatkówki.
- Każdy może zachorować na jaskrę, ale jesteś w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju jaskry, jeśli masz następujące czynniki ryzyka:
- powyżej 40 roku życia
- cukrzyca
- wysokie ciśnienie krwi
- pochodzenie afroamerykańskie lub latynoskie
- historia rodzinna choroby
- Jaskrę można kontrolować za pomocą różnych metod mających na celu obniżenie i kontrolę wzrostu ciśnienia w oku.
- Leczenie może obejmować stosowanie kropli do oczu z lekami.
- Procedury laserowe i drobne zabiegi chirurgiczne mogą być stosowane w zależności od rodzaju i stadium jaskry.
- Najlepszym sposobem zapobiegania utracie wzroku z powodu jaskry jest wczesna diagnoza, więc pamiętaj o zaplanowaniu pełnego badania oczu u swojego specjalisty przynajmniej raz w roku.
Nie bądź kolejną ofiarą cichego złodzieja wzroku. Już dziś porozmawiaj z okulistą o swoim ryzyku zachorowania na jaskrę.