Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Badania wykazują migrację makijażu do oka

Zdrowe oczy to ładne oczy, ale dla tych pacjentów, którzy lubią pielęgnować swoje spojrzenia, nowe badanie może pomóc zilustrować znaczenie właściwej higieny i ostrożnego stosowania makijażu.

Niedawno opublikowane w czasopiśmie Eye & Contact Lens: Science & Clinical Practice, międzynarodowe badanie zbadało i zarejestrowało migrację cząsteczek do filmu łzowego uczestników po zastosowaniu ołówkowego eyelinera wzdłuż skóry okołooczodołowej w porównaniu z linią rzęs.

Badanym przypisano jeden z dwóch warunków aplikacji eyelinera i użyli oni wspólnego brokatowego eyelinera wzdłuż górnej i dolnej powieki. Wideo z lampą szczelinową śledziło migrację cząsteczek do filmu łzowego przez okres dwóch godzin.

makijaż

Naukowcy znaleźli od 15 do 30 procent więcej cząstek w oczach pacjentów, którzy zastosowali makijaż wzdłuż wewnętrznej strony rzęs, a także zauważyli, że cząstki poruszały się szybciej przy tej metodzie aplikacji. Dwie godziny po aplikacji, jednak, zanieczyszczenie filmu łzowego było znikome, badanie mówi.

Zastrzeżenie do wyników: Badanie miało niewielki zakres i dotyczyło tylko osób rasy kaukaskiej. Dlatego badacze twierdzą, że nie jest jasne, czy różne kształty powiek mogą wpływać na ruch eyelinera.

Główny badacz badania powiedział Reutersowi, że jednak woskowe pigmenty w makijażu mogą powodować problemy dla osób z zespołem suchego oka lub noszących soczewki kontaktowe, gdyby materiał nagromadził się i podrażnił oko.

Podkreślając dobrą higienę Thomas Quinn, O.D., AOA Contact Lens and Cornea Section (CLCS) chair, mówi, że nie tylko jest prawdopodobieństwo zanieczyszczenia zwiększone z makijażu bliżej - jak wykazano w badaniu - ale również ma potencjał, aby zablokować gruczoły meibomian, które normalnie produkują olej do filmu łzowego i pomagają smarować oko.

Badanie podkreśla, jak ważne jest omówienie kwestii właściwej higieny oczu i powiek, a także bezpieczeństwa soczewek kontaktowych, jeśli chodzi o kosmetyki.

Oto kilka wskazówek, które pomogą pacjentom bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe i kosmetyki:

- Zakładaj soczewki kontaktowe po umyciu i osuszeniu rąk, a przed nałożeniem makijażu.

- Unikaj wydłużającego rzęsy tuszu do rzęs (włókna mogą podrażniać oczy) i wodoodpornego tuszu do rzęs (nie można go łatwo usunąć wodą i może zabarwić miękkie soczewki kontaktowe).

- Trzymaj cement do sztucznych rzęs, lakier i zmywacz do paznokci, perfumy i wodę kolońską z dala od soczewek, ponieważ mogą one uszkodzić plastik.

- Zawsze zdejmuj soczewki kontaktowe po umyciu i wysuszeniu rąk, a przed usunięciem makijażu.

"Soczewki kontaktowe działają najlepiej w czystym, wilgotnym środowisku" - mówi dr Quinn. "Makijaż znajdujący się w filmie łzowym zanieczyszcza środowisko zanieczyszczeniami, a czasem także potencjalnie szkodliwymi organizmami. Może to zagrażać widzeniu, komfortowi i bezpieczeństwu."