Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Co badanie wzroku mówi o Twoim zdrowiu

Tak, twoje oczy są oknem do twojej duszy lub cokolwiek innego. Ale mogą one również być zaskakująco pomocnym oknem do ogólnego stanu zdrowia. W związku z tym, w Miesiącu Bezpieczeństwa, rozmawialiśmy z Markiem Jacquot, dyrektorem klinicznym, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego możemy się dowiedzieć od naszych oczu.

Jak mówi dr Jacquot, niektóre choroby nie mają wpływu na widzenie we wczesnych stadiach. Jednak te wczesne i pośrednie efekty mogą być wykryte podczas badania wzroku. Oczywiście, twój zwykły (nieokulista) lekarz również zwraca uwagę na te rzeczy, ale jeśli jesteś ciekawy, oto kilka rzeczy, o których może ci powiedzieć twoje następne badanie wzroku, kiedy będziesz zastanawiać się nad nowym zestawem oprawek.

Cukrzyca
"Jeśli okulista widzi nieszczelne naczynia krwionośne w oku, to jest to natychmiastowy sygnał, że ktoś może być cukrzykiem" - mówi dr Jacquot. "Cukrzyca powoduje znaczne uszkodzenie wzroku w czasie, więc to ulga, gdy możemy to złapać podczas badania okulistycznego; oznacza to, że możemy zacząć zarządzać stanem wcześnie i miejmy nadzieję, że uratujemy lub zachowamy czyjś wzrok w późniejszym okresie życia". Jeśli nie jest utrzymywana w ryzach, cukrzyca może również uszkodzić małe naczynia krwionośne w mózgu i nerkach - kolejny powód, aby złapać ją wcześnie.

badanie

Guzy mózgu
"Podczas badania oczu, mamy bezpośredni wgląd w naczynia krwionośne i nerwu wzrokowego, który prowadzi do mózgu," wyjaśnia dr Jacquot. "Jeśli widzimy opuchliznę lub cienie, to znak, że może być coś bardzo poważnego, jak guz w mózgu lub niebezpieczne zakrzepy, które mogą prowadzić do udarów". Dr Jacquot mówi, że musiał wysyłać pacjentów bezpośrednio z rutynowego badania oczu do specjalisty, a nawet do izby przyjęć. "Często w takich przypadkach potrzeba więcej badań, ale podstawowe badanie oczu może rozpoznać, czy jest coś w potrzebie dalszego dochodzenia," mówi.

Wysokie ciśnienie krwi
Okazuje się, że "jednym z najprostszych sposobów na wykrycie nadciśnienia lub wysokiego ciśnienia krwi jest rutynowe badanie oczu" - mówi dr Jacquot. Jest to szczególnie widoczne w maleńkich, delikatnych naczyniach krwionośnych w oczach. "W miarę rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, okulista zauważy zwężenie tętnic wewnątrz oka" - wyjaśnia. "W miarę dalszego postępu choroby, tętnice wewnątrz oka mogą stać się srebrne lub miedziane".

Wysoki cholesterol
Wysoki poziom cholesterolu może powodować gromadzenie się płytki nazębnej wzdłuż ścian naczyń krwionośnych, zatykając tętnice w organizmie. "Dzieje się to również w oku, co ułatwia okuliście dostrzeżenie złogów tłuszczowych" - mówi dr Jacquot. "Okulista może zobaczyć złogi cholesterolu w tylnej części oka, jak również z przodu oka, które mogą pojawić się jako cienka, szara obwódka wokół rogówki". I, te depozyty również sugerują twój czynnik ryzyka dla innego warunku, okluzji naczyń krwionośnych siatkówki, w którym te blokady ograniczają przepływ krwi do oka, powodując tymczasową lub trwałą utratę wzroku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://trans-frej.com.pl