Adama Mickiewicza 38, 37-700 Przemyśl
(16) 676 80 40 kontakt@toska.com.pl
Wszystko o chirurgicznej korekcie powiek

Jak uniknąć zerwania kontaktów

Rozerwanie soczewki kontaktowej może być bardzo frustrujące. Możesz się zastanawiać, dlaczego nie mogą po prostu zrobić ich z mocniejszego materiału? Obecnie ponad 30 milionów Amerykanów nosi soczewki kontaktowe i większość z nich wybiera miękkie soczewki kontaktowe, ponieważ miękki materiał soczewek jest bardzo wygodny i jest w stanie przepuścić dużą ilość tlenu do rogówki, utrzymując ją w zdrowiu. Jednak ten komfort ma swoją cenę w postaci możliwości uszkodzenia soczewki. Przeczytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek, jak zapobiegać pęknięciom soczewek kontaktowych.

 

-Unikaj używania paznokci -pęknięcia soczewek kontaktowych są często powodowane przez używanie paznokci do ich zdejmowania. Podczas zdejmowania soczewek używaj kciuka i palca wskazującego, aby przesunąć soczewkę, aby przerwać proces zasysania, a następnie zdejmij ją. Nigdy nie używaj paznokci do szczypania soczewek od środka. Paznokcie powinny być krótkie i spiłowane, aby uniknąć przypadkowych nacięć.

-Rozkładanie w roztworze - Jeśli obiektyw zostanie przypadkowo złożony, pociągnięcie palcami za krawędzie może doprowadzić do jego rozerwania. Zamiast tego umieść soczewkę w basenie z roztworem soli fizjologicznej na dłoni. Delikatnie masuj zanurzoną soczewkę, aż wilgoć pomoże jej otworzyć się bez uszkodzenia.

-Utrzymuj je wilgotne -sucha soczewka to łatwo ulegająca uszkodzeniu soczewka. Nigdy nie przechowuj soczewek na sucho, zawsze przechowuj je w roztworze. Jeżeli Twoje soczewki wyschły w oczach, użyj kropli nawilżających przed ich wyjęciem. Unikaj używania do soczewek wody lub innych płynów niż płyn do soczewek kontaktowych.

-Utrzymuj pojemnik na soczewki w stanie zapełnionym Bycie konserwatywnym może być zaletą, ale nie wtedy, gdy chodzi o napełnianie pojemnika na soczewki płynem. Jeśli pojemnik jest wypełniony tylko częściowo, soczewki mogą przywierać do suchej ścianki, a kiedy będziesz chciał je wyjąć, może to spowodować ich rozdarcie.

soczewki

-Pytaj o moduł - Wszystkie soczewki kontaktowe mogą wyglądać mniej więcej tak samo, ale istnieją różnice pomiędzy stylami soczewek kontaktowych - projektem, przepuszczalnością tlenu, materiałem. Jedną z głównych różnic jest coś, co nazywa się modułem, który jest miarą odporności materiału na odkształcenia pod wpływem napięcia. Wyższy moduł oznacza, że soczewka jest nieco sztywniejsza i łatwiejsza w obsłudze, podczas gdy soczewki o niższym module będą bardziej miękkie, wymagające więcej obsługi i potencjalnie podatne na rozdarcia. Jednak soczewki o niższym module, takie jak linia Coopervision Proclear, mają wysoką zawartość wody i wiążą się z wyższym poziomem komfortu. Jeśli masz problem z łzawieniem soczewek, zapytaj swojego okulistę o najlepszy dla Ciebie modulus.

-Co robić z rozdartą soczewką - Jeśli rozdarłeś soczewkę, nigdy nie kontynuuj jej noszenia, nawet jeśli jest to tylko małe rozdarcie wzdłuż boku. Każda rozdarta krawędź może porysować rogówkę. Aby zdjąć rozdartą soczewkę, umyj ręce, a następnie dodaj trochę płynu do ponownego nawilżania, aby w pełni nasmarować soczewkę i zapobiec przyklejaniu się kawałków do oka. Pociągnij dolną powiekę w dół za pomocą kciuka i palca wskazującego i użyj palca wskazującego, aby zsunąć większą część rozdartej soczewki do dolnej części oka. Użyj kciuka i palca wskazującego, aby wyjąć soczewkę z oka, a następnie zbadaj oko pod kątem ewentualnych pozostałych kawałków.